Czy pieniądze jako prezent są nie na miejscu?

Pieniądze jako pamiątki na chrzest
Przyjście na świat dziecka to bardzo ważny moment w życiu każdej rodziny. Tradycja chrześcijańska nakazuje ochrzczenie dziecka, co jest bardzo ważną i podniosłą ceremonią nie tylko dla rodziców, ale i również dla zaproszonych gości. Ostatnimi czasy jednak bliscy zamiast zastanowić się jakie wartościowe pamiątki na chrzest wręczyć dziecku wolą po prostu dać rodzicom tak zwaną „kopertę”, czyli pieniądze.

Oczywiście z jednej strony jest to w pełni akceptowalne. Jeśli rodzina zaprasza nas na przykład do wynajętego lokalu, to wręcz wypada zwrócić w kopercie kwotę, którą rodzice zapłacili za „talerzyk”. Z drugiej strony jednak dawanie tylko pieniędzy wydaje się być bardzo nietaktownym i nieprzemyślanym zachowaniem, które może wręcz urazić obdarowywanych, bo wydaje się, że nie poświęciliśmy nawet chwili, żeby przemyśleć prezent.

Pamiątka, którą wybieramy na chrzest powinna podkreślać wzniosły charakter uroczystości i jak sama nazwa wskazuje powinna być czymś, co będzie można wspominać po latach. Pieniądze niestety w tym przypadku prawdopodobnie się rozejdą i nie przyniosą już dziecku żadnej korzyści w przyszłości.

Sprytnym i bardziej subtelnym sposobem na przekazanie podarunku pieniężnego jest zrobienie tego w formie na przykład złotego medalika, czy łańcuszka. Złoto zawsze jest w cenie, bez względu na to ile mija czasu dziecko wkraczając w dorosłość może użyć, żeby przetopić na obrączki lub sprzedać, żeby spełnić swoje marzenia. Tym sposobem środki, które przekazujemy dziecku nie zostaną zużyte na bieżące potrzeby i zapomniane, ale będą przez wiele lat stanowiły wartościową pamiątkę z chrztu. Za taki prezent pociecha na pewno będzie nam wdzięczna. Pamiętajmy też, że jest to przede wszystkim okazja do świętowania wstąpienia nowego członka do wspólnoty Kościoła.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *